Home

Kerkük türkleri

KERKÜK TÜRKÜLERİ, Kerkük. 32,889 likes · 144 talking about this. ( KERKÜK TÜRKÜLERİ ) SADECE KERKÜK'E MAHSUS BİR SAYFA DEĞİLDİR.IRAK TÜRKLERİNİN.. Mum Kimin Yanan Kerkük; Artist Mehmet Özbek, Abdurrahman Kızılay; Album Kerkük Türküleri (Mum Kimin Yanan) Licensed to YouTube b Kerkük Türkmenleri. 1,950 likes · 7 talking about this. İçinizi yakıp, acıtsa da, güzeldir bazen özlemek.

KERKÜK TÜRKÜLERİ - Home Faceboo

Kerkük Türkleri - Mum Kimin Yanan Kerkük - YouTub

KERKÜK ANAVATAN TÜRKİYE VE IRAK TÜRKLERİ ( TÜRKMENLER, KERKÜK TÜRKLERİ) İÇİN NE İFADE EDER Kerkük, bir ŞEHRİN adı veya topraklarında dünya genelde % 4 - 6 civarında Petrol bulunan bölge veya VİLAYET MERKRZİ değil. Kerkük deyince: MEN ÖZÜM TÜRKEM diyenlerin, inananların, tarihten önce, Sümerler, Akatlardan beri bugün Türkmeneli dediğimiz topraklar. Kerkün önemini iki başlık altında incelememiz gerekir. 1- Kültürel Önemi 2- Stratejik ve Siyasi önemi 1- Kültürel Önemi Irak Türklerinin kalesi durumundaki Kerkük Osmanlı döneminden beri imparatorluğun önemli vilayetlerinde olmuştur. Irak Türkleri biz Anadolu Türkleri gibi Oğuz Türküdür. Balkanlar ve Rumelideki Türkler, Azerbaycan Türkleri, Anadolu Türkleri ve Irak. Uluslararası Elazığ Kerkük Kültür ve Sanat Buluşması'ndan Kerkük yöresine ait bir türkü the mosul-kerkuk turks from the window in the poem ''calling'' of ali yashar / alİ yasar'in ''ÇaĞri'' sİİrİndekİ penceresİnden musul-kerkÜk tÜrkler

Kerkük türkleri. Makaleler 01 Ocak 2014 Dr.Ali GÜLER. Kerkük Türkleri Kavramı. Bugünkü Irak Devleti'nin coğrafi alanı, Osmanlı idari taksimatındaki Musul, Bağdat ve Basra Vilayetleri'ni içine almaktadır Osman kara ile farklı bakışta bu hafta kerkük türkleri konuşuldu Görüldüğü gibi Kerkük'ün Türk olduğunu ispatlayan bu belge açıkça gösteriyor ki Kerkük'ün. KERKÜK TÜRKÜLERİ, Kerkük. 33,060 likes · 121 talking about this. ( KERKÜK TÜRKÜLERİ ) SADECE KERKÜK'E MAHSUS BİR SAYFA DEĞİLDİR.IRAK TÜRKLERİNİN TELAFER'DEN MENDİLİ'YE UZANAN.. ÜRK DÜNYASI IRAK TÜRKMENLERİ NÜFUS VE YERLEŞME Irak'taki Türkmenlerin nüfusu hakkında kesin bir rakam söylemek mümkün değildir. Bunun başlıca sebebi, Irak hükümetlerinin Türkmenlerin sayılarını..

Irak Türkmenleri, Irak`ın kuzeyinden itibaren Telafer, Musul, Erbil, Altunköprü, Kerkük, Tuzhurmatu, Kifri, Kara Tepe, Hanekin, Mendeli ve Bağdat`ın güney doğusunda bulunan Bedre`ye kadar uzanan bir şerit üzerinde yerleşmektedir. Türkmenlerin nüfusu, devletin asimilasyon politikası doğrultusunda hem gizli tutulmuş, hem de gerçeği yansıtmamaktadır.Halen %13 civarında. Kerkük'e döndü, 1962-64 yılları arasında Tarım Bakanlığı'na bağlı Zirai Donatım Müdürlüğü'nde çalıştı. 1964 yılında Türkiye'ye dönerek, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde Mastır öğrenimini 1966 yılında tamamladı. 1969 yılında da doktorasını verdi. Daha sonra Irak'a dönerek 1970 tarihinden itibaren Bağdat Üniversitesi Mühendislik.

Kerkük Türkmenleri - Home Faceboo

 1. Kerkük'teki Yerel Seçimler Hakkında İstişare Toplantısı. Kerkük'teki Yerel Seçimler Hakkında İstişare Toplantısı İstanbul, Cuma, 20.09.2019 İstanbul'da bulunan Türkmen sivil kuruluşları olarak 20.09.2019 Cuma günü, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin toplantı salonunda bir araya gelerek 2020 yılını
 2. MEHMET ÖZBEK - MUM KİMİN YANAN KERKÜK. KERKÜK TÜRKÜLERİ . 10. Septembar 2017. · MEHMET ÖZBEK - MUM KİMİN YANAN KERKÜK. Povezani videozapisi. 5:20.
 3. KERKÜK TÜRKÜLERİ, Kerkük. 32.887 sviđanja · 144 priča o ovome. ( KERKÜK TÜRKÜLERİ ) SADECE KERKÜK'E MAHSUS BİR SAYFA DEĞİLDİR.IRAK TÜRKLERİNİN..
 4. Aydin Bozkurt ist bei Facebook. Tritt Facebook bei, um dich mit Aydin Bozkurt und anderen Nutzern, die du kennst, zu vernetzen. Facebook gibt Menschen..
 5. de olduğu gibi, bu günde rahat yüzü, mutluk görmeyen Türkler 35 yıl Saddam dikta reji
 6. Irak Türkleri Derneği, Istanbul. Gefällt 9.545 Mal · 98 Personen sprechen darüber · 494 waren hier. İstanbul genel merkezli, 1959 yılında kurulan..
 7. Ama Irak Türkleri, bunların içinde 1959 ve 1980'i hiç unutamazlar Ve bütün şehitlerini de 1959'daki Kerkük katliamının yıldönümünde anarlar.. Irak Türkleri, tarihlerinin en büyük ve en korkunç katliamını, 14 Temmuz 1959'da yaşadılar. Irak'ta Tümgeneral Abdülkerim Kasım, Kraliyeti devirmiş ve Cumhuriyet ilan edilmiştir.

Türkleri yok duruma gelmişlerdir. Bu güzelim Türk şehri Kerkük kendi kimliğine, kendi ana kucağına, sıcak bir yuvaya hasret kalarak, viraneye, harabeye dönmüştür. Kerkük'üm kendi çocuklarından uzak düşerek, acı dert dolu Türküleri şarkıları, içli hoyratları Başımın Tacı Kerkük | Suphi Saatçi | ISBN: 9786051552019 | Kostenloser Versand für alle Bücher mit Versand und Verkauf duch Amazon. Wählen Sie Ihre Cookie-Einstellungen. Wir verwenden Cookies und ähnliche Tools, um Ihr Einkaufserlebnis zu verbessern, um unsere Dienste anzubieten, um zu verstehen, wie die Kunden unsere Dienste nutzen, damit wir Verbesserungen vornehmen können, und um. Asıl niyetleri; zengin petrol yatakları olan Musul ve Kerkük'ü ele geçirmek olan İngilizleri bu hezimet de durduramamış ve aldıkları takviye kuvvetlerle ilerlemeye devam etmişlerdir. Buna rağmen Mondros ateşkes antlaşmasının yürürlüğe girdiği 31 Ekim 1918 tarihinde, Musul ve Kerkük hâlâ Osmanlı Devleti elinde bulunmakta idi. Mütareke hükümlerine göre bölgede. Kerkük Türklerin kendi milletinin idaresinde olduğu zaman, başka her bakımdan ilerlemiş, bir yurt idi bu topraklarda, Türkmen milletinin kurmuş oldukları devletlerde göz önündeydi, Kerkük Irak'ta başka milletlerin, Türk düşmanlarının yönetimi altına girdiği andan, şimdiye kadar Kerküklü ve tüm Irak Türkleri her türlü baskı, zulüm, işkence uzaklaşma, sürgün. (Kerkük Vakfı) tarafından 2001 yılında yayımlanan kitabında, Irak Türkleri'nin kullandığı deyim ve atasözlerini bir araya toplamıştır. İlki 1985 yılında basılan kitap, 20x13 boyutlarındadır ve karton kapak üzerinde Kerkük kalesinin eski siyah beyaz bir fotoğrafı gölgelendirilerek kullanılmıştır

Kerkük'te yaşayan Türkler, bin yıldan fazla Türkiye ile aynı kaderi pay- laşmış olmalarına karşın, Türkiye'de dahi yeterince ve doğru biçimde bilinmiyor musul-kerkÜk tÜrklerİ 22.5.09 ali yaşar , Hars ALİ YAŞAR'IN ''ÇAĞRI'' ŞİİRİNDEKİ PENCERESİNDEN MUSUL-KERKÜK TÜRKLERİ ÖZET Türkler, her ülkede vatanlarına bağlı kalmışlar ve zengin kül.. Kerkük Gazetesi YouTube Kanalı açıldı https://www.youtube.com/watch?v=VCe0mvYpCJ0 Irak topraklarında yaşam mücadelesi veren üç milyondan fazla Oğuz Türkünün kültürünü, medeniyetini, sanatını, basınını, siyasetini ve sosyal hayatını, kitle iletişim.. Antalya'nın ilk tematik parkı olan Park Funtastic etkinlikleri kapsamında Kerküklü usta sanatçı İbrahim Rauf, Melahat Barbaros Yücetürk ve genç yıldız Melek Kerküklü Kerkük Türküleri açık hava konserinde sahne aldı. İbrahim Rauf ve ona eşlik eden Melahat Barbaros Yücetürk ve genç yıldız Melek Kerküklü sevilen Kerkük türküleri ile konseri izleyen sanatseverlere unutulmaz anlar yaşattı. [ Kerkük kazasının Karahasan, Şivân, Tâzehurmatu, Dakūk ve Becî isminde beş nahiyesi mevcuttur. Havice kazasının ise Abbas ve Riyâz adlı iki nahiyesi vardır. Kerkük şehrinin nüfusu son yıllarda 400.000'i biraz geçiyordu (1987'de 418.624). Merkezi Kerkük olan muhafazanın nüfusu ise 592.869 idi (ayrıca bk. IRAK [Irak.

Flag used by Iraqi Turkmen and officially by Iraqi Turkmen Front. Total population; 3,000,000 (2013 Iraqi Ministry of Planning estimate) 567,000 or 9% of the total Iraqi population (According to the 1957 census, considered to be the last reliable census that permitted the minority to register) Most estimates are around 3,000,000-3,500,000 or 10-13% of the Iraqi population Turks in the Netherlands (occasionally and colloquially Dutch Turks or Turkish-Dutch; Dutch: Turkse Nederlander; Turkish: Hollanda Türkleri) are the ethnic Turks living in the Netherlands.They form the second largest ethnic group in the country after the ethnic Dutch.The majority of Dutch Turks descend from the Republic of Turkey; however there has also been significant Turkish migration. durumun gerginleşmesi üzerine şehre zırhlı birlikler gönderildi, sokağa çıkma yasağı ilán edildi ve kerkük her taraftan kuşatıldı. türklerin evleri bir anda barzani'nin peşmergeleriyle irak askerlerinin saldırısına uğradı ve irak'ın o zamanki diktatörü general abdülkerim kasım'ın emriyle şehirde tam bir katliam yapıldı. yüzlerce türk katledildi, türklere ait işyerleri yağmalandı ve bu terör tam üç gün boyunca devam etti. 1980 idamlari: kerkük. * http://www.kerkukfeneri.com 1998-2006 © KerkükFeneri : Irak Türkleri'nin Siyasi, Kültürel ve Tanıtım Sitesi http://www.kerkukturkuleri.arsivi.com Kerkük Türküleri© http://www.turkmeneli.televizyonu.com Türkmeneli TV http://www.kerkuk.net/tr Irak Türkmenleri http://www.irakturkleri.com/Irak Türkleri

Kıbrıs Türkleri Edebiyatı. Osman Türkay:Yedi telli,Uyurgezer(şiir) Özker Yaşın:O Alem,Bayraktar Destan ı(şiir),Kıbrıs'ta Vuruşanlar(roman),Bütün Kapılar Kapandı(hikaye) Rauf Denktaş,Fikret Demirağ,Oktay Öksüzoğlu,Mehmet Yaşin. Batı Trakya Türkleri Edebiyatı. Not:Mehmet Hilmi öyküler inde sürgün edildiği yerleri anlatır./ Gündüz Nene hikayesi ona aittir Ancak TERZİBAŞI'nın Hoyratın Irak Türkleri arasında doğup tekamül etmekle beraber, diğer Türk yörelerine de yayıldığı görüşüne aynen katılıyoruz (TERZİBAŞI, a. g.e.,130). Nitekim Kerkük'ten çok daha eski bir Türk şehri olan Erbil, hoyrat çağırma geleneği açısından Kerkük'ten sonra gelmektedir

Kerkük'ü Irak Türkleri ölürler, bırakamazlar; Irak Türklerinin Geçmişi, Geleceği; Irak Türklerinin Acı Durumları; Irak Türkleri baskılara karşı direnmektedirler; Irak Türklerinin Bugünkü Durumları; Irak Türkleri ve Özgür Basın * DOÇ. DR. ERDOĞAN ALTINKAYNAK. TANRI DAĞLARI'NDAN SELAM! ALTAY DESTANLARINDA TOTEM ve TAB Irak Türkleri arasında kerametiyle tanınan Bektaşi şeyhi Baba Gurgur`un türbesi yanına 1671`de Defterdar Abdullah Ağa`nın oğlu Mehmed Efendi tarafından bir tekke yaptırıldı. Meydan mahallesindeki bu yapı, Bektaşiliğin yasaklanmasıyla 1826`da camii haline getirildi. 1884`den sonra ilkokul olarak kullanılan cami, Irak devleti zamanında yıkılarak mihrabı Kerkük Bestamlı. KERKÜK TÜRKÜLERİ, Kirkuk. 33 059 tykkäystä · 108 puhuu tästä. ( KERKÜK TÜRKÜLERİ ) SADECE KERKÜK'E MAHSUS BİR SAYFA DEĞİLDİR.IRAK TÜRKLERİNİN TELAFER'DEN.. KERKÜK TÜRKÜLERİ, Kerkük. 33.052 Synes godt om. ( KERKÜK TÜRKÜLERİ ) SADECE KERKÜK'E MAHSUS BİR SAYFA DEĞİLDİR.IRAK TÜRKLERİNİN TELAFER'DEN MENDİLİ'YE UZANAN HARİTANIN,SANATI,MÜZİĞİ,İLAHİLERİ DEMEKTİR Özellikle Kerkük'te 14 Temmuz 1959 tarihinde meydana gelen olaylarda yüzlerce Türk hunharca katledilmiş, birçok önde gelen şahsiyet kurşuna dizilerek hayatlarına son verilmiştir

Video: Irak Türkmenleri - Vikiped

6. Cilt: Irak (Kerkük) Türk Edebiyatı, Kültür Bakanlığı Yayınları, Ankara: 1997; Kerküklü Mehmet Râsih Öztürkmen-Hayatı ve Şiirleri. Kerkük Vakfı Yayını, İstanbul: 2001, 212 s. Tarihten Günümüze Irak Türkmenleri. Ötüken Neşriyat, İstanbul: 2003; Altunköprü. Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, İstanbul: 200 The Turkish-Germans are the largest ethnic minority group in Germany and also the largest Turkish community in the Turkish diaspora.. The German census only collects data on country of birth, rather than ethnicity, consequently, official figures do not provide a true representation of the total population (i.e. including German-born descendants of full or partial Turkish origin) Kerkük Türkleri'nin önemli bir özelliği, mesela Erbil Türkmenlerine kıyasla, Arap ve Kürtler'den daha az etkilenmiş olmalarıdır. Çiftçi, esnaf, tüccar ve sanatkâr olarak yerleşik ve şehirli bir toplum yapısına sahiptirler. Komşusu oldukları Araplar ve Kürtler ise, daha çok aşiret yapısını yansıtırlar. Dolayısıyla, Türkmenler arasında memurluk, öğretmenlik. Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi, terör örgütü PKK'nın Kerkük bölgesinde uyuşturucu ticareti yaptığını açıkladı. Salihi, DHA'ya yaptığı açıklamada, terör örgütünün son dönemde Kerkük bölgesindeki silahlı faaliyetlerinin Türkmenlerin can güvenliğini tehdit ettiğini, uyuşturucu ticaretiyle de gençleri zehirlediğini söyledi ‏‎kerkÜk tÜrkÜlerİ‎‏, ‏כירכוכ‏. ‏‏33,060‏ לייקים · ‏208‏ מדברים על כך‏. ‏‎( kerkÜk tÜrkÜlerİ ) sadece kerkÜk'e mahsus bİr sayfa deĞİldİr.irak tÜrklerİnİn..

Kerkük Türkleri - YouTub

Elif AVCI - Gözele Bak Gözele ( Kerkük Türküleri ) - YouTub

‎‎‎دبي نبض الامارات‎, ‎‎Dubai - دبي‎, AyYıldızım‎‎, Kerkük Türk'tür Türk kalacaktır, Hedefimiz Büyük Turan, Bozkurt TV, Kerkük Türk'tür, Türk Kalacak Yayın hayatına 30 Nisan 2019 tarihinde başlayan Kerkük Net Haber Ajansı, Türkmeneli başta olmak üzere bölgeyi ilgilendiren başlıca konularda dünya kamuoyuna tarafsız haber akışı sağlamayı ilke edinmiştir. Irak Türkleri'nin millî davasına medya yolu ile hizmet gösteren bir kurumdur 570) KERKÜK, AH YİNE KERKÜK! Yayin Tarihi 24 Eylül, 2011 Kategori KATEGORİLENMEMİŞ. KERKÜK, AH YİNE KERKÜK! Irak'ın kuzeyinde bulunan soydaşlarımızın en çok yaşadığı, daha doğrusu hayat mücadelesi verdiği Kerkük ile ilgili sık sık yazmamızın nedenlerini yine bir Kerküklü'den dile getirmek gerekiyor Kerkük hakkını almadan Kerkük'üm suyun, yediğimiz ekmek bize haram olsun,Hakkın helal olmasın. Yanıyorum, can veriyorum, ölüyorum bu acıya, ayrılığa dayanmak zor geliyor, zor. Bir bakın bu gün kimlerin elinde Kerkük'üm 14 Temmuz 1959 yılında üç gün, üç gece katliam yapıp Ataları, İhsanlar, Emelleri, Neftçileri, Kemalleri, Hıdır, Avcıları, Muhtar çocuklarını şehit edenlerin elinde dayanmak zor, zor geliyor bize çok zor, Kerkük'üm sabır dökendi.

Irak Türkmenleri Kerkük'ün kimliğini en iyi türkülerimiz

Ahmet Tuzlu - Kerkük'ün Kalasıyam - YouTub

 1. de, Kerkük'te kaçırılan ve öldürülenler ise hemen hemen tamamı Irak Türkleridir, bunun bir anlamı olmalıdır. Ayrıca Türkmenlerin Kerkük'ün kaderinde ciddi rol oynamalarına mani olmak ve onları yıldırmak ve sindirmek amacıyla özellikle tehdit, öldürme ve tutuklamalar yapılıyor, Türkmenler işsiz bırakılıyor ve kamu da çalışmaları engelleniyor. Ayrıca Irak Türklerine psikolojik savaş uygulanıyor ve.
 2. Türkmanlar və ya İraq türkmanları — İraqın şimalında yaşayan türk etnosu. Ad oxşarlığına baxmayaraq türkmanlar Orta Asiya türklərinə, Türkmənistanda yaşayan türkmənlərə deyil, azərbaycanlılara, Anadolu türklərinə yaxın olub, oğuz türklərinin qərbi qolundandırlar.. Yaşadıqları ərazilərdə isə ilk dəfə Səlcuqların ilk axınları zamanından xeyli.
 3. e futbol takımları kurulmuştur. Her birinin ayrıayrı kahvehaneleri karargâh olarak kullanmışlardır. Bu vesileyle de bu kahvehanelerde takım.
 4. 365) IRAK TÜRKLERİ'NİN KARAGÜNÜ (16 Ocak 1980) Yayin Tarihi 16 Ocak, 2009 Kategori TÜRK DÜNYASI. SELAM DARAĞACI! Saddam Hüseyin'in BAAS rejimi tarafından 16 Ocak 1980'de 3'ü asılarak, biri ise işkence sonucu şehit edilen Irak Türklüğünün 4 büyük liderini sevgi ve saygıyla bir kez daha anıyoruz . Şehit Abdullah Abdurrahman. 1913 tarihinde Kerkük'te.
 5. KERKÜK'ÜM VAY KERKÜK'ÜM. Idi na. Dijelovi ove stranice. Pomoć za pristupačnost. Pritisnite alt + / da otvorite ovaj meni. Facebook. Adresa e-pošte ili telefon: Lozinka: Zaboravili ste račun? Registriraj se. KERKÜK TÜRKÜLERİ . 29. August 2017. · KERKÜK'ÜM VAY KERKÜK'ÜM. Povezani videozapisi. 4:06. AHMET BENNA - ÜMİT KAMİL GÜNGÖR - MUM KİMİN YANAN KERKÜK. KERKÜK TÜRK
Eski Türk Devletlerinin Bayrakları - Forum GerçekNeue Seite 2

Kerkük Anavatan Türki̇ye Ve Irak Türkleri̇ İçi̇n Ne İfade Ede

607) ÖLDÜRÜN TÜRKLERİ! BİR DAMLA KAN, BİR DAMLA PETROL! Yayin Tarihi 20 Haziran, 2009 Kategori BASIN-YAYIN. Kerkük'te Türkmenlere bombalı saldırı: 35 ölü. Kerkük Tuzhurmatu'da bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda en az 35 kişi öldüğü, yüzlerce yaralı var Cumartesi, 20 Haziran 2009 14:24. Irak'ın kuzeyindeki Kerkük kentine 15 kilometre. Kerkük Türkmen Kardaşlık Ocağı is on Facebook. Join Facebook to connect with Kerkük Türkmen Kardaşlık Ocağı and others you may know. Facebook gives people the power to share and makes the world more..

Türkmenler İstanbul'da İftarda Buluştu - Haberİhsanoğlu, Irak'lı Türkmenlerin Temsilcileriyle GörüştüUygur Türkleri esaretten kaçtı!
 • Camping starigrad hvar.
 • Halloween Veranstaltungen 2020 NRW.
 • Pareto Excel.
 • Red Bull Party Sponsor.
 • Arma 3 Mod Altis Life.
 • Magic: The Gathering Arena Android download.
 • Matrixrechnung.
 • Filme raten.
 • Sehenswürdigkeiten 50 km um Leipzig.
 • Teltarif Festnetz Schweiz.
 • Königsalm Bremen 2020.
 • Fixstern Hamburg.
 • Tutti Wohnung inserieren.
 • Gucci Soho Shoulder Bag.
 • Schützenfest Programm.
 • Kleinwalsertal Ausflugsziele Kinder.
 • Cardiostrong Sport Tiedje.
 • The Transporter Refueled.
 • Ich kann dir nicht geben, was du willst.
 • Ega Swiss Golf.
 • Antrag auf Gewährung einer Förderung aus dem Vermittlungsbudget PDF.
 • Gräfte siedlung gelsenkirchen erle.
 • Münsterländische Bank Thie wiki.
 • Fußabdruck Baby.
 • Schuldnerberater Gehalt.
 • Bürgerbüro Düren Termin.
 • Vorwahl 044 Deutschland.
 • Easyjet Handgepäck Essen.
 • 2D animation software open source.
 • Disney Kleidung england Großhandel.
 • Wassermann Drache Dragon Mania Legends.
 • LG Magic Remote IR mode.
 • Eintragungsfähige Tatsachen.
 • Klimaanlage Symbole Erklärung.
 • Brautkleid 30er Jahre.
 • Der Sandmann Epoche.
 • Objektdiagramm Kardinalität.
 • Poundbury.
 • Badeanzug 134.
 • Story Art App.
 • Petromax Zubehör Set.